Jak Nolpaza 20 mg funguje?

Nolpaza obsahuje aktivní látku pantoprazol. Jedná se o inhibitor protonové pumpy (PPI), který se váže přímo na H+/K+ ATPázu (protonová pumpa) a inhibuje pumpování H+ kationtů do žaludku. PPI inhibují, a tudíž kontrolují finální stádium tvorby kyseliny v parietálních buňkách. Jsou účinnou a bezpečnou medikací pro řešení problémů s pálením žáhy. V jedné tabletě poskytují celodenní účinek a zajišťují, aby k potížím s pálením žáhy docházelo méně často.

1. Pálení žáhy je způsobeno nadměrným zpětným tokem žaludeční kyseliny do jícnu.

V případě delšího kontaktu s kyselým obsahem žaludku může dojít k poškození sliznice jícnu. Toto poškození bývá doprovázeno pálením žáhy.

2. Nolpaza 20 mg působí v místě sekrece žaludeční kyseliny.

Žaludeční kyselina je produkována parietálními buňkami v žaludku. Pantoprazol inhibuje působení protonové pumpy v těchto buňkách, čímž přímo kontroluje sekreci kyseliny.

3. Nolpaza 20 mg účinně kontroluje pálení žáhy.

U většiny pacientů zmírňuje pálení žáhy po 2 (až 4) týdnech léčby.

Jak se přípravek užívá

Přípravek Nolpaza 20 mg je určen pro krátkodobou léčbu symptomů spojených s refluxem (např. pálení žáhy, regurgitace) u dospělých.

1 tableta obsahuje 20 mg pantoprazolu.

Jak se přípravek používá

  • Tablety nežvýkejte ani nedrťte.
  • Tabletu polykejte celou, užívejte během jídla a zapijte trochou vody.

Dávkování a způsob podání

  • Doporučuje se užívat 1 tabletu denně, účinkuje po dobu 24 hodin.
  • Doporučuje se užívat 1 hodinu před jídlem.

Délka léčby

  • Pro zmírnění příznaků užívejte 2 až 3 po sobě následující dny. Při úplném vymizení příznaků léčbu ukončete.
  • Bez porady s lékařem byste přípravek neměli užívat déle než 2 týdny.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud nedojde po dvou týdnech nepřerušovaného užívání ke zlepšení příznaků, vyhledejte lékaře.

V případě jakýchkoliv atypických či alarmujících symptomů jako neúmyslné hubnutí, zvracení krve, černá stolice nebo krev ve stolici a obtíže nebo bolest při polykání vyhledejte lékaře.

Často kladené dotazy

Je bezpečné přípravek Nolpaza 20 mg užívat bez dohledu lékaře?

Nolpaza 20 mg enterosolventní tablety obsahuje 20 mg pantoprazolu, což je osvědčený a účinný lék, který se využívá již léta. Jeho bezpečnost byla ověřena různými klinickými studiemi. Nolpaza 20 mg je k dostání bez předpisu, a to právě díky své osvědčené bezpečnosti a účinnosti. Přípravek je vhodný pro osoby potýkající se s častým pálením žáhy, u nichž se neobjevují atypické či alarmující symptomy jako neúmyslné hubnutí, zvracení krve, černá stolice nebo krev ve stolici a obtíže nebo bolest při polykání.

Často mě pálí žáha, ale antacida nepomáhají. Je pro mě přípravek Nolpaza 20 mg vhodnější řešení?

Antacida rychle neutralizují žaludeční kyselinu, ale neinhibují její sekreci. Proto je jejich účinek pouze krátkodobý a je třeba užívat je často. K nástupu účinku inhibitorů protonové pumpy (PPI, např. tedy Nolpaza 20 mg) dochází o něco později, účinek však trvá déle, protože tento druh léků výrazněji a efektivněji inhibuje sekreci žaludeční kyseliny. PPI působí celodenně, proto se obvykle užívají pouze jednou denně.

Jaký je rozdíl v účinnosti mezi blokátory H2 receptorů (ranitidin) a inhibitory protonové pumpy (pantoprazol)?

Přípravek Nolpaza 20 mg je jedním z inhibitorů protonové pumpy, který má díky svému specifickému způsobu působení silnější a dlouhodobější účinek než jiné volně dostupné léky. Obsahuje pantoprazol, který působí v místě sekrece žaludeční kyseliny v protonové pumpě, čímž zajišťuje dlouhotrvající kontrolu pálení žáhy. Pouze jedna tableta tak zajištuje celodenní účinek a dlouhodobou úlevu od potíží spojených s pálením žáhy.

Při opakovaném užívání postupně dochází ke snížení účinku blokátorů H2 receptorů (ranitidin), u pacientů se proto nedostavuje počáteční účinek, a to ani při zvýšení užívané dávky. Sekrece žaludečních kyselin je blokována po dobu 6 až 12 hodin, užívány by tedy měly být 2 tablety denně.

Nepociťuji rychlou úlevu. Funguje přípravek?

Tento lék není určen k okamžité úlevě. Úlevu od příznaků kyselého refluxu a pálení žáhy můžete zaznamenat již po prvním dnu léčby, kdy dochází k inhibici žaludeční kyseliny po dobu 24 hodin. Ke zmírnění příznaků může být nutné užívat tablety po dobu 2–3 dnů.

Kdy mám přípravek Nolpaza 20 mg užívat?

Doporučuje se přípravek Nolpaza 20 mg užívat přibližně 1 hodinu před jídlem. Tabletu polkněte celou a zapijte trochou vody. Tablety nežvýkejte, nedrťte a nepulte.

Dojde ke zmírnění účinku, pokud budu přípravek Nolpaza 20 mg užívat nepřetržitě po dobu 2 týdnů?

Účinnost inhibitorů protonové pumpy se při dlouhodobém užívání nesnižuje, nedochází totiž ke vzniku rezistence na přípravek jako v případě blokátorů H2 receptorů (např. ranitidin). Přípravek Nolpaza 20 mg je proto účinný při kontrole sekrece žaludeční kyseliny a pálení žáhy.

Jak dlouho smím přípravek Nolpaza 20 mg užívat bez porady s lékařem?

Pokud se u vás objevují typické příznaky, můžete přípravek užívat po dobu 2 týdnů. Pokud po 2 týdnech pravidelného užívání nedojde ke zlepšení příznaků, je třeba navštívit lékaře.

Je lék vhodný pro pacienty s celiakií?

Ano, přípravek neobsahuje lepek.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud trpíte velmi intenzivním pálením žáhy a pokud se po 2 týdnech samoléčby nedostaví úleva, poraďte se s lékařem. Je velmi důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud se objeví alarmující symptomy jako neúmyslné hubnutí, zvracení krve, černá stolice nebo krev ve stolici a obtíže nebo bolest při polykání.

Co dělat, když zapomenu přípravek Nolpaza 20 mg užít?

Při vynechání dávky užijte lék okamžitě, jakmile si vzpomenete. Pokud se však již blíží doba další dávky, vynechanou dávku již neužívejte a pokračujte dále dle původního režimu dávkování.

Mohu přípravek Nolpaza 20 mg užívat současně s antacidy?

Pokud navzdory užívání tohoto léku pociťujete pálení žáhy, můžete přípravek Nolpaza 20 mg užívat společně s antacidy. Antacida rychle snižují kyselé prostředí a neutralizují kyselinu, avšak narozdíl od inhibitorů protonové pumpy neinhibují její sekreci.

Informace pro uživatele přípravku Nolpaza 20 mg enterosolventní tablety

Nolpaza 20 mg enterosolventní tablety (balení 14 tablet) je volně prodejný lék k vnitřnímu užití s účinnou látkou pantoprazolum.
Před užitím léku si pečlivě přečtěte příbalový leták.

Všechna práva vyhrazena. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto